2016/5/4
تعداد نظرات:0
10:04
شماره مطلب:2016542505
-A A +A

رژیم صهیونیستی ... گتویی در پشت دیوارها

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی تحریک آمیز، «اسرائیل» را ویلایی توصیف کرد که باید با ساخت تعداد هر چه بیشتر دیوار، از آن در برابر حیوانات وحشی حمایت کرد.

نتانیاهو همچنین در جریان بازدیدی میدانی که از مرزهای فلسطین با اردن داشت، خطاب به فرماندهان ارتش گفت که دولت متبوعش در تلاش برای تدوین یک طرح بلند مدت برای احداث دیوار به دور «اسرائیل» است، دیواری که از همه سو آن را در بر می گیرد و هدف، حمایت از این «کشور» در برابر تهدیدات است.

برخی از آنانی که پیگیر اخبار هستند، این پرسش را مطرح کردند که منظور نتانیاهو از اصطلاح «حیوانات درنده و وحشی» چیست؟ آیا منظور این مقام صهیونیست، «اعضای داعش» است ؛ چرا که برخی از مسئولان امنیتی رژیم اشغالگر قدس پیش از این درباره ورود نیروهای داعش به اردن و نفوذ آنان به داخل اراضی اشغالی (از طریق مرزهای شرقی اردن) ابراز نگرانی کرده بودند؟

آیا منظور این مقام صهیونیست از عبارت «حیوانات درنده و وحشی»، عرب ها هستند؟ نتانیاهو به صراحت این حرف را نزده و عرب ها را به عنوان «حیواناتی درنده و وحشی» توصیف نکرده است ؛ ولی به صورت تلویحی و با اشاره به خطری که از جانب همسایگان و کشورهای اطراف، متوجه «اسرائیل» می باشد، چنین حرفی را زده است.

واکنش ها و عکس العمل هایی که تحلیلگران صهیونیست نسبت به این خبر که توسط روزنامه یدیعوت آهارانوت منتشر شده است، پرده از منظور نتانیاهو از عبارت «حیوانات درنده» بر می دارد. یکی از تحلیلگران صهیونیست در واکنش به اظهارات نتانیاهو، خطاب به رئیس دولت چنین می گوید: «حیوانات درنده حقیقی، سرمایه دارانی هستند که با بالا بردن قیمت حامل های انرژی و کالاهای مصرفی، ما را از نظر اقتصادی می درند. آنها ما را از عرب ها می ترسانند تا اینکه به وضعیت اقتصادی فکر نکنیم.»

یکی دیگر از تحلیلگران صهیونیست ابراز می دارد: «نتانیاهو همسایگان را حیوان می داند؟ منظورش از این حرف چیست؟ چطور او از همسایگان می خواهد که دوستش باشند؟ نتانیاهو می خواهد جامعه اسرائیل را به یک گتو تبدیل کند.»

شای هون در تحلیلی که توسط روزنامه معاریو چاپ شد، می نویسد: «بله! حیوانات وحشی بهترین توصیفی است که می توان برای فلسطینیان استفاده کرد.»

یکی از خوانندگان روزنامه «هاآرتص» نیز خطاب به نتانیاهوی نژادپرست و پلید می گوید: «تو با عرب های نادانی که ما را فرزندان میمون و خوک می دانند، هیچ فرقی نداری.»

دولت نتانیاهو در سال 2015 با احداث دیوار حائل در امتداد خط مرزی فلسطین اشغالی با اردن موافقت کرد. دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی درباره این تصمیم نیز اعلام کرد: «دیوار مذکور در اراضی اسرائیل ساخته می شود تا تمامیت ارضی اردن زیر پا گذارده نشود. اتخاذ این تصمیم امری مهم و نیازی ضروری است ؛ زیرا دولت تصمیم دارد تا یک فرودگاه بین المللی جدید در این محل احداث نماید.»

با وجود آنکه نتانیاهو از تفکر احداث دیوار به عنوان یک راهبرد امنیتی استقبال می کند ؛ ولی او اولین نفری نیست که برای انجام چنین طرحی دست به کار شده است. دولت های صهیونیستی که از دهه نود ـ در اراضی اشغالی ـ بر سر کار آمده اند از طرح ایجاد دیوار حائل به عنوان ابزاری برای جلوگیری از عملیات شهادت طلبانه سود می برده اند، عملیات هایی که فلسطینی ها در قلب شهرهای اشغالی انجام می دادند. موضوع احداث دیوار حائل انتقادهای گسترده ای را از سوی راستگرایان تندرو و افراطی صهیونیست که به اشتباه عنوان «چپگرا» بر آنها گذارده می شود، به دنبال داشته است ؛ زیرا آنها معتقدند که احداث چنین دیواری باعث تقسیم عملی «سرزمین اسرائیل» می شود.

اریک لارسون، روزنامه نگار و نویسنده صهیونیست از اصطلاح دیوار حائل در کتاب خود با عنوان «دیپلماسی ... عشق و وحشت در پایتخت رایش سوم» استفاده کرده است ؛ ولی اصل آن به کتاب عهد قدیم باز می گردد و صهیونیست ها امروز با استفاده از اصطلاح «دیوار حائل»، در صدد بیان این مطلب هستند که برقراری صلح با اعراب غیر ممکن است. آوی شلایم، استاد روابط بین الملل و تاریخ دانشگاه آکسفورد و یکی از مهم ترین چهره های مکتب تاریخ نگاری «نو اسرائیلی ها» نیز عنوان کتاب خود را از نظریه زئیو ژابوتنسکی یکی از اولین چهره های صهیونیسم اخذ نموده است، نظریه ای که عنوان آن «دیوار آهنین» می باشد.

ژابوتنسکی، از اولین رهبران سرشناس صهیونیستی با اعتراف به اینکه نباید از فلسطینیان انتظار داشت که به شکلی داوطلبانه دست از حق قومی شان در تعیین سرنوشت بکشند، بر این باور بود که در مرحله ابتدای اجرای پروژه صهیونیست گشودن کانال گفتگو با فلسطینیان کاری بیهوده است و باید برنامه صهیونیسم را به شکلی یکجانبه و البته با استفاده از ابزار زور به اجرا رساند. دیدگاه ژابوتنسکی درباره احداث دیوار حائل از این نکته سرچشمه می گرفت که اجرای پروژه صهیونیسم ـ آن هم در ورای یک دیوار آهنینی که ساکنان عرب قادر به تخریب آن نباشند ـ امری ضروری است. تاریخ رژیم صهیونیستی تاکیدی بر راهبرد دیوار آهنین ژابوتنسکی است.

زندگی در گتو از ویژگی های قدیمی حیات قومی یهود است. با وجود این ادعا که عرب ها باعث گتو نشینی یهودیان شده اند ؛ ولی این جماعت در شش قرن پیش و در هنگام حضور در اندلس نیز در داخل گتو زندگی می کردند. در مورد اینکه اصل و ریشه ماجرای احداث دیوار حائل، اطلاعات متفاوتی وجود دارد حتی در چاپ های مختلف دانشنامه بریتانیکا نیز در مورد آغاز ظهور گتوهای یهودی مطالب متفاوتی ذکر شده است. مثلا در نسخه سال 1956 دانشنامه بریتانیکا، اولین ظهور گتوها یا همان زندگی یهودیان در انزوا را مربوط به ونیز (سال 1556) می دانند. در چاپ سال 2001 این دانشنامه، اولین مورد شکل گیری گتو را مربوط به مغرب عربی (سال 1280) می دانند. بعد از بررسی های انجام شده، مشخص گردید که دانشنامه بریتانیکا، مطلب منتشر شده در نسخه سال 1956 خود را تغییر داد و آن را همسو با مطالبی کرد که در دانشنامه یهودیان ذکر گردیده است ؛ البته در مطالب مربوط به ماجرای گتو نیز تناقض هایی دیده می شود.

خلاصه باید گفت که منظور نتانیاهو از عبارت نژادپرستانه «حمایت اسرائیل در برابر حیوانات درنده»، عرب ها هستند. پیش از او نیز خاخام های یهودی، عرب ها را سوسک و مارمولک توصیف کرده بودند. نتانیاهو در حال حاضر از وضعیت وخیم جهان عرب و منطقه برای اهانت به عرب ها استفاده می کند. همان طور که همه می دانند، او بهترین کسی است که از شرایط سوء استفاده می کند و از آن به نفع سیاست های خصمانه، نژادپرستانه و خود برتر بینانه خویش استفاده می کند. این عبارت های نژادپرستانه درباره اعراب در ادبیات، کتاب های درسی رژیم صهیونیستی فراوان است. کتاب های مذهبی اشغالگران قدس آکنده از عباراتی مشابه درباره غیر یهودیان و عرب ها می باشد که در آنها، با زشت ترین توصیفات خوانده شده اند. حرف ما با نتانیاهو این است که شما خودتان زندگی در پشت دیوارهای (حائل) را انتخاب کردید ؛ زیرا احساس می کنید که جزء بنی بشر نیستید.

افزودن نظر جدید

Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.