2016/10/16
تعداد نظرات:0
10:43
شماره مطلب:201610163491
-A A +A

شمار شهدای انتفاضه قدس تا اول اکتبر به 249 فلسطینی رسید

مرکز مطالعات اسرائیلی و فلسطینی "قدس" در پژوهشی تفصیلی در اولین سالروز انتفاضه قدس تاکید کرد که تجاوزات و جنایت های دشمن صهیونیستی علیه ملت فلسطین به منظور تضعیف عزم و اراده آنان همچنان ادامه دارد و عملیات های مقاومتی فلسطینی نیز به رغم اینکه در پاره ای اوقات کاهشی نسبی داشته اما همچنان ادامه دارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، بر اساس این پژوهش، شمار شهدای انتفاضه قدس تا اول اکتبر 2016 به 249 نفر رسیده است که شهر الخلیل با 77 شهید در راس تمامی شهرهای کرانه باختری قرار دارد. همچنین تاکنون 18 هزار و 300 نفر در کرانه باختری، قدس و فلسطین اشغالی 1948 زخمی شده اند.

بر همین اساس، تاکنون 40 نظامی و شهرک نشین صهیونیست در 121 مورد عملیات حمله با سلاح سرد، 27 مورد زیرگیری با خودرو، 100 مورد تیراندازی، 1422 مورد پرتاب کوکتول مولوتف، 4234 مورد پرتاب سنگ و 60 مورد شلیک موشک و 29 مورد پرتاب راکت از نوار غزه به هلاکت رسیده و 672 نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

در این مدت بازداشت فلسطینیان به طرز قابل ملاحظه ای افزایش یافته است، به گونه ای که نظامیان صهیونیست از آغاز انتفاضه قدس تاکنون 8500 مرتبه زنان و مردان فلسطینی را بازداشت کرده اند که بارزترین بازداشت شدگان شیخ رائد صلاح رئیس جنبش اسلامی در فلسطین اشغالی 1948 می باشد.

پژوهش مذکور می افزاید که اهتمام رسانه ها به انتفاضه و عملیات های مقاومتی که بعضا به طور مقطعی اتفاق افتاده، تا حدودی کمتر شده است حال آنکه در 6 ماهه اخیر، اقدامات اعتراضی و اعتصاب غذای انفرادی اسرای فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی به طرز قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.
لازم به ذکر است که آمار حقیقی شهدای انتفاضه قدس تا این لحظه یعنی 3 اکتبر به 251 نفر رسیده است که دو نفر در اولین روزهای سال دوم انتفاضه و بعد از تهیه این گزارش به شهادت رسیده اند.
 

در زیر پژوهش مذکور به تفصیل می آید:

شهدا

مرکز مطالعات اسرائیلی و فلسطینی "قدس" تشریح کرد که شمار شهدای انتفاضه قدس از یکم اکتبر سال 2015 تا به امروز به 251 نفر رسیده است.

از مجموع شهدای انتفاضه دو نفر دارای تابعیت عربی بودند که این دو نفر کامل حسن (سودانی) و سعید عمرو ( اردنی) بودند. همچنین 215 نفر در کرانه باختری و قدس، 30 نفر در نوار غزه و 2 نفر هم در فلسطینی اشغالی به شهادت رسیده اند.

بر اساس این پژوهش از ابتدای سال جاری تاکنون 106 فلسطینی به شهادت رسیده اند.

استان الخلیل با 77 شهید در صدر تمامی استان های کرانه باختری قرار دارد. تاکنون 53 نفر هم در قدس، 22 نفر در رام الله، 21 نفر در جنین، 15 نفر در بیت لحم، 16 نفر در نابلس، 5 نفر در طولکرم، 4 نفر در سلفیت و 2 نفر هم در سلفیت به شهادت رسیده اند.

بر اساس این پژوهش در جریان انتفاضه قدس 68 کودک و نوجوان کمتر از 18 سال به شهادت رسیده اند که 27 درصد از مجموع شهدا را شامل می شود. کن سن ترین شهید انتفاضه رمضان محمد ثوابته نوزاد شیرخواره 3 ماهه است که در حمله نظامیان صهیونیست به شهرک بیت فجار در بیت لحم بر اثر استنشاق گاز اشک آور که صهیونیست ها پرتاب کرده بودند به شهادت رسید.

همچنین شمار بانوان شهید فلسطینی از آغاز انتفاضه قدس تاکنون به 22 نفر رسیده که 9 نفر از آن ها کمتر از 18 سال سن دارند و کم سن ترین آن ها رهف حسان دختربچه 2 ساله فلسطینی است که در حمله جنگنده های صهیونیستی به نوار غزه به شهادت رسید.

این پژوهش می افزاید که خانواده های 80 درصد از شهدای انتفاضه از طریق رسانه ها از شهادت فرزندان خود باخبر شده اند و 86 درصد از این خانواده ها نسبت به فعالیت و مسئولیت پذیری نهادهای پیگیر امور شهدا اظهار نارضایتی کرده اند.

همچنین بر اساس این پژوهش، 60 درصد از مجموع شهدا به هیچ گروه و حزبی وابستگی نداشته و 23 درصد وابسته به گروها و سازمان های فلسطینی بوده اند و مابقی نیز حامیان و طرفداران گروه های فلسطینی هستند.

دشمن صهیونیستی به رغم اینکه پیکر بسیاری از شهدا را به خانواده هایشان تحویل داده است، اما هنوز پیکر 17 شهید فلسطینی که همگی از ساکنان کرانه باختری هستند نزد این رژیم توقیف است و خانواده های آنان همچنان چشم انتظار تحویل گرفتن اجساد فرزندانشان هستند.

این مرکز تصریح کرد که آمارهایی که تهیه کرده 3 شهید دیگر را شامل می شود که نامی از آن ها در لیست شهدای وزارت بهداشت نیامده است که این 3 شهید شادی مطریه از بیره، شهید نشات ملحم از فلسطین اشغالی 1948 و شهید خلیل عامر از استان سلفیت می باشند.

بازداشت ها:

در این پژوهش اشاره شده که نظامیان رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه قدس تاکنون در مجموع 8500 مرتبه اقدام به بازداشت فلسطینیان در کرانه باختری، قدس، نوار غزه و فلسطین اشغالی 1948 کرده اند.

ارتش رژیم صهیونیستی در این مدت به طور میانگین روزانه 20 فلسطینی را بازداشت کرده است.

همچنین بر پایه این پژوهش شمار کودکانی که از آغاز انتفاضه تاکنون بازداشت شده اند به 2155 نفر رسیده که کم سن ترین آن ها علی علقم 12 ساله است. در این مدت 271 بانوی فلسطینی از جمله 40 دختر نوجوان فلسطینی به بازداشت نظامیان صهیونیست درامده اند که نظامیان صهیونیست 6 نفر از آن ها را به بهانه تلاش برای حمله به صهیونیست ها با سلاح سرد هدف گلوله قرار داده و آن ها را زخمی سپس بازداشت کرده اند.

نظامیان رژیم صهیونیستی 5 نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین را نیز از آغاز انتفاضه قدس تاکنون به اسارت گرفته و آن ها را تحت بازداشت موقت قرار داده اند که اسامی آنان به شرح زیر است: حسن یوسف، عبدالجبار فقها، محمد نتشه و محمد ابو طیر. این رژیم حاتم قفیشه دیگر نماینده اسیر حماس را پس از 6 ماه بازداشت موقت آزاد کرد. تمامی این نمایندگان از فراکسیون تغییر و اصلاح وابسته به جنبش حماس هستند.

در عرصه رسانه هم نظامیان رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه قدس تاکنون 79 مرتبه اقدام به بازداشت خبرنگاران در مناطق مختلف کرانه باختری و قدس کرده اند که برخی را به بازداشت موقت درآورده و برخی دیگر را نیز آزاد کرده اند و برخی نیز هنوز در اسارت این رژیم قرار دارند. رژیم صهیونیستی 250 اسیر زن و مرد فلسطینی را به اتهام فعالیت ضد صهیونیستی در شبکه فیسبوک بازداشت کرده که بیشتر این افراد ساکن قدس هستند.

دادگاه های صوری و نمایشی دشمن صهیونیستی نیز در جریان انتفاضه قدس 1773 مورد حکم بازداشت موقت و تجدید بازداشت موقت علیه فلسطینیان صادر کرده اند که 8 مورد از این احکام در حق زنان فلسطینی صادر شده و 2 نفر از آن ها هنوز هم تحت بازداشت موقت هستند. 23 حکم نیز در حق کودکان کم سن و سال فلسطینی صادر شده که 9 نفر از آن ها همچنان در بازداشت موقت به سر می برند.

اسرای شهید

از آغاز انتفاضه قدس دو اسیر فلسطینی به نام های شهید فادی علی احمد دربی 30 ساله و شهید یاسر ذیاب حمدونی 49 ساله هر دو از جنین در زندان های رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده اند. اسیر دربی در تاریخ 15/10/2015 در نتیجه عدم دریافت خدمات مناسب پزشکی در حالی که به 14 سال حبس محکوم بود و 10 سال از آن را سپری کرده بود، در بیمارستان صهیونیستی سوروکا به شهادت رسید. اسیر حمدونی نیز در تاریخ 25/9/2016 در نتیجه عدم دریافت خدمات و مراقبت های پزشکی دچار سکته مغزی شد و به شهادت رسید. او  نیز به حبس ابد محکوم بود و 13 سال آن را سپری کرده بود.

بازداشت فلسطینیان نه تنها در قدس و کرانه باختری، بلکه در فلسطین اشغالی 1948 نیز ادامه داشته است به گونه ای که بر اساس آمارها، رژیم صهیونیستی 300 نفر از ساکنان این منطقه را نیز به اسارت گرفته است که بارزترین آنان شیخ رائد صلاح رئیس جنبش اسلامی در فلسطین اشغالی 1948می باشد.

این مرکز در مورد شهروندان بازداشت شده ساکن نوار غزه نیز تاکید کرد که بیشتر این افراد به اتهام تلاش برای نفوذ به مناطق صهیونیست نشین بازداشت شده اند.

خسارت های دشمن صهیونیستی

شمار کشته شدگان و مجروحان

مرکز مطالعات اسرائیلی و فلسطینی "قدس" در ادامه به خسارت وارده به رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه قدس تاکنون اشاره و تاکید کرد که تاکنون 40 نظامی و شهرک نشین صهیونیست به هلاکت رسیده و 672 نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

بر اساس این پژوهش، این 40 صهیونیست در عملیات های زیر به هلاکت رسیده اند:

ـ یک کشته در حادثه تصادف ناشی از سنگ پرانی جوانان فلسطینی به سمت خودروی صهیونیست ها در قدس اشغالی در 13 سپتامبر 2015

ـ دو کشته در جریان تیراندازی مبارزان فلسطینی وابسته به جنبش حماس به سمت صهیونیست ها در نزدیکی شهرک ایتمار در شمال کرانه باختری در یکم اکتبر 2015

ـ دو کشته در حمله جوانی فلسطینی با سلاح سرد در بخش قدیمی قدس در تاریخ 3 اکتبر 2015

ـ کشته شدن 3 صهیونیست در حمله جوانی فلسطینی با بولدوزر به اتوبوسی صهیونیستی در شرق تلبیوت در 3 اکتبر 2015

ـ کشته شدن یک صهیونیست در عملیات خیابان ملوک اسرائیل در قدس در 13 اکتبر 2015

ـ کشته شدن دو صهیونیست در تیراندازی به سمت پایانه مرکزی اتوبوس ها در بئر السبع در 18 اکتبر 2015

ـ کشته شدن یک صهیونیست در عملیات زیرگیری با خودرو در خیابان 60 در نزدیکی کریات اربع در جنوب کرانه باختری در 20 اکتبر 2015

ـ کشته شدن یک صهیونیست در عملیات زیرگیری با خودرو در نزدیکی حلحول در جنوب کرانه باختری در 4 نوامبر 2015

ـ کشته شدن دو صهیونیست در منطقه عتنئیل در جنوب کرانه باختری در 13 نوامبر 2015

ـ کشته شدن دو صهیونیست در حمله با سلاح سرد در شهر تل آویو در 19 نوامبر 2015

ـ کشته شدن 3 صهیونیست در جریان تیراندازی در منطقه گوش عتصیون در جنوب کرانه باختری در 19 نوامبر 2015

ـ کشته شدن یک صهیونیست در منطقه عصیون در 22 نوامبر سال گذشته

ـ کشته شدن یک صهیونیست در منطقه بیت حورون در جنوب کرانه باختری در 23 نوامبر 2015

ـ کشته شدن یک صهیونیست در زیرگیری با خودرو در قدس اشغالی در 23 دسامبر 2015

ـ کشته شدن 3 صهیونیست در تل آویو در عملیات تیراندازی در 1 ژانویه 2016

ـ کشته شدن دو صهیونیست در حمله با سلاح سرد در منطقه عتنئیل در جنوب کرانه باختری در 17 ژانویه 2016

ـ کشته شدن یک صهیونیست در حمله با سلاح سرد در منطقه بیت حورون در جنوب کرانه باختری در 25 ژانویه 2016

ـ کشته شدن یک صهیونیست در قدس اشغالی در حمله با سلاح سرد در 3 فوریه 2016

ـ کشته شدن یک صهیونیست در حمله با سلاح سرد در مرکز کرانه باختری در 18 فوریه 2016

ـ کشته شدن یک صهیونیست در عملیات شهادت طلبانه در منطقه گوش عتصیون در 24 فوریه 2016

ـ کشته شدن یک اسرائیلی در حمله با سلاح سرد  در یافا واقع در شمال فلسطین اشغالی در تاریخ 8 مارس 2016

ـ کشته شدن 4 صهیونیست در تیراندازی در تل آویو در 8 ژوئن 2016

ـ کشته شدن یک صهیونیست در شهرک کریات اربع در الخلیل در 30 ژوئن 2016

ـ کشته شدن یک صهیونیست در تیراندازی در جنوب کرانه باختری در 1 جولای 2016

تعداد عملیات های مقاومتی

نخست/ حمله با سلاح سرد: 121 عملیات

شهر الخلیل از نظر عملیات های حمله با سلاح سرد در صدر شهرهای کرانه باختری قرار دارد. 48 درصد از حملات با سلاح سرد علیه صهیونیست ها در این شهر به وقوع پیوسته و پس از آن نیز شهر قدس قرار دارد. شدیدترین حملات هم در قدس اشغالی و فلسطین اشغالی 1948 به وقوع پیوسته است.

دوم/ زیرگیری با خودرو: 27 عملیات

تاکنونح 27 مورد عملیات زیرگیری با خودرو به وقوع پیوسته است که شهرهای قدس و الخلیل در صدر اینگونه عملیات ها قرار دارند. عملیات های انجام شده در قدس و الخلیل بیشترین تلفات را به صهیونیست ها وارد کرده است.

سوم/ عملیات های تیراندازی:

از آغاز انتفاضه قدس تاکنون 100 مورد عملیات تیراندازی به وقوع پیوسته که 23 مورد از این عملیات ها منجر به وارد آمدن تلفات جانی به صهیونیست ها شده است. یکی از این عملیات ها توسط یک تیم وابسته به گردان های قسام در شهر نابلس به وقوع پیوست که منجر به شعله ور شدن هرچه بیشتر انتفاضه قدس شد و پس از آن مهند حلبی با سلاح سرد  عملیاتی قهرمانانه را علیه صهیونیست ها صورت داد و خود نیز به شهادت رسید.

چهارم/ عملیات های مقاومتی مختلف

از جمله 1422مورد پرتاب کوکتول مولوتف و نارنجک های دستی، 4234 مورد سنگ پرانی، 60 مورد شلیک موشک از غزه و 30 مورد پرتاب راکت به سمت اراضی اشغالی از مرزهای شمالی.

تجزیه و تحلیل انتفاضه

مدیر مرکز مطالعات قدس در رابطه با تجزیه و تحلیل انتفاضه قدس تصریح کرد که انتفاضه قدس به رغم ابزارهای بسیار ابتدایی بکارگرفته شده مراجع تصمیم گیری و محافل امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی را شوکه کرده است. وی تصریح کرد که انتفاضه شکست بزرگ رژیم صهیونیستی در عرصه اطلاعاتی را نشان داد و ثابت کرد که این رژیم قادر به پیش بینی حوادث و رخدادهای انتفاضه نیست و هیچ راهکار و راه حلی را هم برای مهار جریان انتفاضه در اختیار ندارد.

عماد ابو عواد افزود که انتفاضه کنونی چالشی بی سابقه پیش روی رژیم صهیونیستی است. انتفاضه قدس و عملیات های مقاومتی از یک طرف انفرادی و مردمی و سازماندهی نشده بوده و کنترل چنین عملیات هایی بسیار سخت است و از طرفی هم، به مرور زمان این علمیات ها به سمت سازماندهی شدن پیش می رود.

ابو عواد تاکید کرد که علاوه بر این، اکنون انتفاضه قدس از نظر فلسطینیان بهترین راه برای رهایی از یوغ اشغالگری دشمن صهیونیستی است که این را می توان در جریان گرایش بسیاری از جوانان فلسطینی به سمت انتفاضه و عملیات های مقاومتی مشاهده کرد، آن هم از طرف نسلی که رژیم صهیونیستی گمان می کرد نسلی دور از وطن و میهن دوستی است و صرفا خود را به شیوه های زندگی جدید و معاصر مشغول کرده است اما انتفاضه کنونی خط بطلانی بر گمانه زنی های دشمن کشید.

از نظر خسارت های وارده به رژیم صهیونیستی هم باید گفت که انتفاضه به رغم تلفات جانی کمی که در میان صهیونیست ها داشته است، تاثیرات بسیاری بر جامعه صهیونیستی داشته و رعب و وحشت بی سابقه ای را بر آن ها حاکم کرده است و از نظر اقتصادی و گردشگری نیز این رژیم را کاملا تحت تاثیر قرار داده است.

4 دلیل کم رنگ شدن انتفاضه

از سوی دیگر، مدیر کل مرکز مطالعات اسرائیلی و فلسطینی "قدس" تاکید کرد که انتفاضه قدس در 5 ماهه اخیر تا حدودی به نسبت گذشته کم رنگ تر شده است و صرفا عملیات هایی پراکنده در برخی شهرها صورت گرفته است.

علاء ریماوی اظهار داشت که 4 دلیل را می توان برای کم رنگ شدن انتفاضه قدس و عملیات های مقاومتی فلسطینیان ذکر است از جمله:

نخست: مسئولیت تشکیلات خودگردان: تشکیلات خودگردان فلسطین اوایل شکل گیری انتفاضه قدس موضعی اتخاذ نکرده و سکوت کرده بود و این موضع تا 3 ماه ادامه داشت اما پس از آن این تشکیلات درصدد مهار انتفاضه برامد و در همین راستا جوانان فلسطینی را تحت فشار قرار داده و مانع از هرگونه تقابل و رویارویی آنان با اشغالگران صهیونیست می شد.

دوم: مسئولیت گروه های فلسطینی: بدون شک شاخه دانشجویی گروه های فلسطینی به ویژه فراکسیون های اسلامی و جوانان وابسته به گروه های فلسطینی نقش برجسته تری در جریان انتفاضه داشتند اما به مرور زمان و پس از گذشت 4 ماه از انتفاضه این نقش کم رنگ تر شد و همین مساله موجب کم شدن مشارکت عمومی فلسطینیان در انتفاضه و عملیات های ضد صهیونیستی شد.

بر اساس آمارهای مرکز قدس، برخی گروه های فلسطینی از جمله حماس تلاش گسترده ای برای تشویق فلسطینیان به سمت عملیات های مقاومتی انجام دادند اما رویکرد عمومی در کرانه باختری موجب ایجاد باوری متفاوت در مورد انتفاضه شد، به گونه ای که باور عمومی در کرانه باختری بر این بود که ناتوانی گروه  های فلسطینی در رهبری مردم و جریان انتفاضه دلیل اصلی کم رنگ شدن آن است.

سوم: وضعیت مردمی: 80 درصد از حوادث و رخدادهای انتفاضه قدس بدون شک مردمی بوده است که در پی آن دشمن صهیونیستی از طریق بازداشت های گسترده و بکارگیری زور و خشونت ضربه سنگینی به زیرساخت های آن وارد کرد.

ریماوی بیان کرد که مهم تر از این اینکه جریان مردمی نتوانست در میدان نبرد رهبرانی برای انتفاضه برگزیند و همین موجب محدود و محصور ماندن انتفاضه شد.

چهارم: استراتژی ملی: مشکلات زیادی در رابطه با رویکرد سیاسی یکپارچه فلسطینیان پیرامون انتفاضه وجود دارد و همین مساله موجب سردرگمی ملت شده است و حتی موجب شده تا یاس و ناامیدی بر فلسطین حاکم شود و مصداق آن را می توان در مشارکت مسئولان عربی و فلسطینی در مراسم تدفین شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی مشاهده کرد.

برآورد اوضاع

کارکنان مرکز قدس با تکیه بر آمارها و گزارش هایی که در رابطه با انتفاضه تهیه کرده اند می گویند که به رغم کم رنگ شدن جریان انتفاضه و مشارکت مردمی در آن، اما اوضاع سیاسی و امنیتی هر لحظه مهیای گسترش دامنه عملیات های انفرادی و حتی شبه سازماندهی شده خواهد بود.

مرکز مذکور تصریح کرد که وضعیت نابسامان گروه های فلسطینی در کرانه باختری و ناامنی حاکم بر شهرهای اصلی کرانه باختری در نهایت زمینه ساز حوادث و رخدادهایی خواهد بود که منجر به گسترش دامنه انتفاضه خواهد شد.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین

افزودن نظر جدید

Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.