1395/9/13
تعداد نظرات:0
10:29
شماره مطلب:13959133860
-A A +A

افزایش دوسالۀ حکم زندان یک فعال سعودی

این نهاد مستقر در لندن پنج‌شنبه در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد «دادگاه ضد تروریسم» بعد از بررسی درخواست تجدید نظر عیسی الحامد، یکی از بنیان‌گذاران انجمن حقوق مدنی و سیاسی عربستان سعودی، حکم حبس او را سنگین‌تر کرد.

الحامد در دادگاه بدوی به 9 سال حبس محکوم شده بود ولی اکنون دادگاه استیناف دورۀ حبس او را به 11 سال افزایش داده است.

عفو بین‌الملل افزود این فعال سعودی به دلیل اتهام‌های متعددی، از جمله آنچه مقامات سعودی نشر اکاذیب برای بدنام کردن دولت عنوان کرده‌اند، محکوم شده است.

این نهاد بین‌المللی ادامه داد دلیل وارد شدن اتهام‌ها به الحامد این بود که او در فضای مجازی دربارۀ مسائل مختلفی، از جمله حق تظاهرات، سخن گفته بود. او همچنین از پادشاه عربستان خواسته بود، دستور تحقیق در خصوص موارد نقض حقوق بشر را صادر کند.

بنا بر اعلام عفو بین‌الملل، دولت ریاض انجمن حقوق مدنی و سیاسی عربستان سعودی را در سال 2013 تعطیل و تمامی مؤسسان آن را به زندان محکوم کرد.

سماح حدید، نائب رئیس دفتر عفو بین‌الملل در بیروت، گفت افزایش حکم زندان الحامد نشان‌دهندۀ «تداوم سرکوبگری ظالمانه و بی‌وقفۀ مسئولان (سعودی) در قبال حامیان حقوق بشر» است.

ریاض مدت‌هاست به علت نقض قوانین حقوق بشر و سرکوب و شکنجۀ مخالفان با انتقاد و اعتراض‌های بین‌المللی مواجه است.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که رژیم آل‌سعود بیش از «30 هزار فعال سیاسی» را زندانی کرده است.

این در حالی است که اوایل آبان عضویت عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل، به رغم سابقۀ هولناک این کشور در زمینۀ حقوق بشر، بار دیگر تمدید شد.

افزودن نظر جدید

Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.