2016/7/2
تعداد نظرات:0
11:18
شناسه شهید: 147
-A A +A
نام: زندگینامه شهید عبدالعزیز رنتیسی
نحوه شهادت: 

زندگی

«عبد العزیز علی عبد الحفیظ الرنتیسی» در ۲۳ اکتبر ۱۹۴۷ در روستای یبنا به دنیا آمد. پس از جنگ ۱۹۴۸ ۶ ماهه بود خانواده‌اش به نوار غزه پناه برده و در اردوگاه آوارگان خان یونس ساکن شدند.

تحصیلات

در سن شش سالگی وارد مدرسه الوکاله الغوث (نمایندگی سازمان ملل در کمک به آوارگان) شد. او در حالی که ۶ ساله بود به خاطر شرایط نامساعد اقتصادی و جهت تأمین معیشت خانواده پرجمعیت خود مجبور می‌شود، کار کند.در ۱۹۶۵ دوره دبیرستان را با رتبه ممتاز به پایان رساند و جهت ادامه تحصیل راهی اسکندریه شد و به تحصیل پزشکی در دانشگاه (اسکندریه) پرداخت.در سال ۱۹۷۲ با برتری و موفقیت تحصیلات دانشگاهی را به اتمام رساند و به غزه برگشت. بعد از دو سال اقامت در غزه جهت گذراندن دوره فوق لیسانس به اسکندریه باز گشت. در سال ۱۹۷۶ دوباره به غزه برگشته و به شغل طبابت در بیمارستان ناصر (مرکز اصلی پزشکی خان یونس) پرداخت.

حماس

رنتیسی در سال ۱۹۸۷ همراه با فعالان حرکت اسلامی در نوار غزه سازمان جنبش مقاومت اسلامی «حماس» را تأسیس کرد.

پیشینه

رنتیسی یکی از هفت رهبران جنبش اخوان المسلمین در نوار غزه بود.زمانی که حادثه تصادف اتومبیل حامل کارگران فلسطینی با خودرو اسرائیلی پیش آمد که به کشته شدن اسرائیلی و مجروح شدن فلسطینی‌ها منجر شد. در پی این حادثه یک راهپیمایی در منطقه جبالیا به راه افتاد که به کشته شدن یک نفر و مجروح شدن تعدادی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی انجامید.

تأسیس

رهبران اخوان المسلمین و در راس آنان رنتیسی در پی این حادثه گرد هم آمدند و در نوار غزه موضوع را بررسی کردند و تصمیماتی اتخاذ کردند. این تصمیم در شب ۹ دسامبر ۱۹۸۷ گرفته شد و در پی آن موجودیت جنبش مقاومت اسلامی اعلام شد و اولین اعلامیه آن با امضای ح. م. س صادر شد.

آغاز دستگیری‌ها

او اولین رهبر جنبش حماس بود که پس از آغاز انتفاضه اول فلسطین در ۹ دسامبر ۱۹۸۷ دستگیر شد.نیمه‌شب جمعه ۱۵ ژانویه ۱۹۸۸ سربازان اسرائیلی منزل رنتیسی را محاصره کردند. برخی از سربازان او در تاریخ ۱۸ مه ۱۹۸۹، مجدداً دستگیر و به مدت ۳ سال در زندان‌های اسرائیل زندانی شد.

اتهام او مشارکت در تأسیس و رهبری حماس و پی‌ریزی اولین منشور انتفاضه بود.

در حالیکه در تحقیقات چیزی را ثابت نشد ولی وی را به توطئه محکوم کردند تا اینکه در ۴ سپتامبر ۱۹۹۰ آزاد شد و تنها پس از ۱۰۰ روز مجدداً در تاریخ ۱۴ دسامبر همان سال دستگیر و به مدت یک سال تمام را در زندان گذراند.

رنتیسی ۴ بار به زندانهای دولت خودگردان راه یافت. که آخرین بار به مدت ۲۱ ماه را به دلیل درخواست شناسایی و کشف قاتلان محی الدین شریف در مارس ۱۹۹۸، در این زندانها گذراند.

او در ۱۷ دسامبر ۱۹۹۲ به همراه ۴۰۰ تن از فعالان و اعضای کادر جنبش حماس و جهاد اسلامی به جنوب لبنان تبعید شد

در آنجا به عنوان سخنگوی رسمی تبعیدی‌ها در اردوگاه العودة در منطقه مرج‌الذهور ظاهر شد تا نیروهای اسرائیل را به بازگرداندن آنان وادار کند و موضع رد و مخالفت خود با قرار تبعید را به گوش آنها برساند.و بلافاصله پس از بازگشت از مرج‌الذهور به دست نیروهای اسرائیل دستگیر و توسط یک دادگاه نظامی اسرائیلی به زندان محکوم و تا اواسط سال ۱۹۹۷ در زندان به‌سر برد.

ترور

پس از ترور شیخ احمد یاسین رهبر حماس به دست نیروهای اسرائیل، رهبری حماس در داخل جنبش به رنتیسی سپرده شد.

در حالی که رنتیسی تنها ۲۶ روز پس از شیخ احمد یاسین رهبری حماس را بر عهده داشت، در شب شنبه ۷ آوریل ۲۰۰۴، اتومبیل او را در خیابان جلاء در منطقه الغفری در شمال غزه به وسیله موشک هلفایر بالگردهای جنگنده نیروی هوایی ارتش اسرائیل مورد هدف قرار گرفته و رنتیسی به همراه فرزند و محافظش

در سن ۵۷ سالگی کشته شد.

افزودن نظر جدید

Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.